Tuesday 3 June 2014

მათემატიკისა და ქართულის ინტეგრირებული გაკვეთილი (მე-7-ე კლასი)


ინტეგრირებული გაკვეთილის ვიდეო-კლიპი (იხ. ბმული)

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

 მათემატიკისა და ქართულის ინტეგრირებული გაკვეთილის გეგმა





1

      დაბა აგარის საჯარო სკოლის

       მათემატიკის  მასწავლებელი

        ქართული ენისა და ლიტერატურის  მასწავლებელი        



              მზია დადვანი


       მარინე ხარაული
2



                    კლასი
              
                        VII
3

           გაკვეთილის თემა

მათემატიკა: მონაცემთა შემაჯამებელი რიცხვითი მახასიათებლები

ქართული:

4

მოსწავლეთა ორგანიზება
მთელ კლასთან
ჯგუფებში
5

  გაკვეთილის სასწავლო მიზნები

                       და

   მისაღწევი შედეგები
·         მოსწავლეებს განუმტკიცდებათ მონაცემთა შემაჯამებელი რიცხვითი მახასიათებლების  სხვადასხვა კონტექსტში გამოყენების უნარი
·         მოსწავლეები დაინახავენ მათემატიკის სხვა საგნებთან  მჭიდრო კავშირს მოახდენენ მათემატიკაში მიღებული ცოდნის ტრანსფერს
·         ამაღლდება მოსწავლეთა მოტივაცია მათემატიკისა და ქართულის  სწავლისათვის
6




საკვანძო მეთოდები/სტრატეგიები
ისეთი ამოცანების შერჩევა,რომლებიც მოსწავლეებს დაანახვებს მათემატიკის სხვა საგნებთან  მჭიდრო კავშირს (ამ შემთხვევაში, ქართულში გასამეორებელი მოსწავლეთა მიერ შერჩეული ლექსებიდან ხმოვნების რაოდენობის დათვლა და შესაბამისად შემაჯამებელი რიცხვითი მონაცემების გამოთვლა, ასევე ვეფხისტყაოსნის ერთერთი სტროფის საშუალებით „მაღალი და დაბალი შაირების“ დადგენა და შესაბამისი „მოდის“ მიღება , ხოლო საშინაო დავალებად მთელი წლის განმავლობაში ნასწავლი ლექსების გამოკვლევა  და შესაბამისი რიცხვითი მახასიათებლების გამოანგარიშება)
7

                   შეფასება
 მოსწავლეები შეფასდებიან როგორც პრეზენტაციით, ასევე დასმული შეკითხვებითა და ამ შეკითხვებზე გაცემული პასუხების მიხედვით

შეფასების კრიტერიუმები:
·         მათემატიკური ტერმინოლოგიის გამოყენება
·         გადმოცემის უნარი
·         საკითხის სრულფასოვნება

8


ძირითადი სასწავლო რესურსები


·         VII კლასის მათემატიკისა და ქართულის სახელმძღვანელოები
·         ცარცი და დაფა
·         თაბახის ფურცლები


                            მათემატიკის მასწავლებელი: მზია დადვანი


                                            2014 წ.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------






გაკვეთილის თემა
მასწავლებლის სახელი და გვარი
მაია  ხარაული
საგანი
ქართული ენა და ლიტერატურა
სწავლის საფეხური
საბაზო
კლასი
VII
მოსწავლეთა რაოდენობა
17
განსაკუთრებული საჭიროების მქონე
1
გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
ეროვნული სასწავლო გეგმით მისაღწევი ინდიკატორები
ქართ. VII. 5. მოსწავლეს შეუძლია ზეპირმეტყველების ძირითადი ენობრივი მახასიათებლების ამოცნობა და გამოყენება.                             
·         ამოიცნობს და ახასიათებს პოეტურ ნაწარმოებში ბგერწერითი ეფექტის შემქმნელ ელემენტებს (რითმას, რიტმს, ალიტერაციას);

ქართ. VII. 9. მოსწავლეს შეუძლია ტექსტის გაანალიზება სტრუქტურული და ენობრივი მახასიათებლების მიხედვით.

შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         ამოიცნობს და განმარტავს სხვადასხვა ჟანრის ტექსტების ძირითადი მახასიათებლების დანიშნულებას (მაგალითად, სტროფებად დაყოფის ან რიტმის, რითმის და ბგერწერითი ეფექტების დანიშნულებას ლექსში; აბზაცის დანიშნულებას პროზაულ ტექსტებში);


ქართ. VII. 14. მოსწავლეს შეუძლია  წერის სტრატეგიების გამოყენება ნაწერის ეფექტური ორგანიზებისათვის.  
                             
შედეგი თვალსაჩინოა, თუ მოსწავლე:
·         წერის დაწყებამდე განსაზღვრავს მიზანს და აუდიტორიას; აგროვებს მასალას;


წინარე ცოდნა
იციან ლიტერატურულ-მხარვრული ნაწარმოებების ჟანრების გარჩევა; შაირი, მაღალი და დაბალი შაირი
გაკვეთილის თანმიმდევრობა
            საორგანიზაციო საკითხების მოგვარება 2 წთ
A ფაზა-გამოწვევა , გონებრივი იერიში
ეკითხება რა იციან მათ შესახებ.
B ფაზა-ცოდნის კონსტრუირება
აქტივობა3. მოსწავლეები კითხულობენ სახელმძღვანელოში შემოთავაზებულ ტექსტს

განს.საჭ. მქონესთვის მასწავლებელს მომზადებული აქვს
 C ფაზა-რეფლექსია,დასკვნითი ნაწილი
აქტივობა7. საშინაო დავალება:
შეფასება2წთ
შეფასება
მოსწავლეები ფასდებიან განმავითარებელი და განმსაზღვრელი შეფასების რუბრიკებით; განმავითარებლით ფსადება საუბრის, ურთიერთმოსმენისა და აზრის გაზიარების უნარი.
ტექნოლოგიების მიზნობრივად გამოყენების უნარი;
დროის დისციპლინის დაცვა.

განმსაზღურელი შეფასეით ფასდება
ჩართულობა საგაკვეთილო პროცესში;
. მქონე ფასდება განმავითარებელი და განმსაზღვრელი  შეფასებით.
საკლასო მენეჯმენტი
მოსწავლეები მუშაობენ კომპლექსურად,ინდივიდუალურად,ტრიადებში.
საგანმანათლებლო რესურსები
VII-კლასის სახელმძრვანელო(მაღლაკელიძე)
რვეული, კალამი,მონიტორი, კომპიუტერი,პროექტორი.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------                                                                 

                                                                    შეფასება
                                                           პრეზენტაციის შეფასება

მათემატიკური ტერმინოლოგიის ფლობა
ვერ ფლობს და თავისი სიტყვებით ცდილობს სათქმელის გადმოცემას
სუსტად ფლობს და თავისი სიტყვებით გადმოსცემს სათქმელს
მათემატიკურ ტერმინოლოგიას კარგად ფლობს
გამოთვლების ჩატარების სისწორე
უჭირს მოქმედებების ჩატარება
თითქმის  სწორად ატარებს ყველა მოქმედებებს
ყველა მოქმედებას სწორად ატარებს
ცნებასთან დაკავშირებული ქმედებების სისწორე
შემაჯამებელი მახასიათებლები ერევა ერთმანეთში
შემაჯამებელ რიცხვით მახასიათებლებს თითქმის ყოველთვის სწორად პოულობს
შემაჯამებელ რიცხვით მახასიათებლებს ყოველთვის სწორად პოულობს და ასაბუთებს თავის არჩევანს
ჯგუფში მუშაობა
ჯგუფში მუშაობისას ვერ ინაწილებენ სამუშაოს
სამუშაო განაწილებულია ჯგუფის წევრებს შორის
ჯგუფის ყველა წევრი შეთანხმებულად და მიზანმიმართულად მუშაობს


    -------------------------------------------------------------




              ჩართულობა   საგაკვეთილო   პროცესში



შეფასების კრიტერიუმები
მოსწ
მოსწ
მოსწ
მოსწ
მოსწ
მოსწ
მოსწ
მოსწ
მოსწ
აქტიურად მონაწილეობს საგაკვეთილო პრპცესში
უსმენს სხვებს
უზიარებს აზრს და ინფორმაციას სხვებს
ცდილობს დაეხმაროს ჯგუფის წევრს
საკითხის განხილვისას არის ლაკონური
შეუძლია ცოდნის ტრანსფერი
გააზრებულად იყენებს სასწავლო რესურსებს
ამაოიცნობს ნაწარმოების ენობრივ მახასიათებლებს
იცავს დროის ლიმიტს
არის კორექტული, მართავს ემოციებს, არ უხეშობს

მოსწავლე ფასდება 10-ბალიანი სისტემით.
დადებითი შეფასებათითოეული კრიტერიუმისა არის ,,1“, უარყოფითის -,,0“.





 ----------------------------------------------------------------------------------------------------------

ინტეგრირებული გაკვეთილის ამსახველი ფოტომასალა















No comments:

Post a Comment